Sedem hlavných hriechov v islame

Sedem hlavných hriechov v islame

Sedem hlavných hriechov v islame #

Sunnitskí muslimovia majú v tradíciách proroka Muhammada zaznamenaný výrok v zbierke al-Bukharí a v zbierke Muslim, podľa ktorého je týchto 7 hriechov označovaných za hlavné hriechy v islame:

„Vyhýbajte sa siedmim hriechom, ktoré odsudzujú človeka do pekla.“ Ktoré sú to, Posol Boží? Povedal:

  1. „Pridružovanie iných k Bohu (širk);
  2. čarodejníctvo;
  3. zabitie duše, ktorú nám Boh zakázal zabiť, okrem prípadov diktovaných islamským právom;
  4. konzumácia majetku sirôt;
  5. konzumácia ribá;
  6. útek z bojiska; a
  7. osočovanie cudných, nevinných žien.“

Ak človek zomrie pri konaní nejakého z vyššie uvedených 7 hriechov a neoľutuje ho, dostane sa po smrti do pekla.

7 hlavných hriechov v islame

1. Širk #

Najväčším z hriechov v islame je širk (pridružovanie k Jedinému Bohu), ktorý vedie k záhube bez nádeje na vykúpenie, a ak človek zomrie v tomto stave, zostane naveky v pekle. Boh hovorí:

..Ten, kto by k Bohu pridružil, pre toho Boh zakázal raj a jeho útočišťom bude oheň. Krivdiaci nebudú mať nikoho, kto by im pomohol a podporil ich. (Korán, 5:72)

„Ak by si k Bohu pridružil, tvoje skutky budú márne a budeš patriť medzi tých, ktorí prehrali“. (Korán, 39:65)

Viac k tejto téme nájdete rozpísané tu: https://muslimovia.sk/o-islame/v-co-verime/teologia-islamu/pridruzovanie-k-bohu-modlosluzba/

2. Čarodejníctvo #

Čarodejníctvo zahŕňa širk, pretože je to uctievanie jinnov a vyhľadávanie ich pomoci s cieľom naviesť ľudí do omylu alebo získať hmotné statky výmenou za zvedenie ľudí na nesprávnu cestu.

Existujú tzv dve formy mágie a to čierna a biela. Obe sú v konečnom dôsledku pre ľudí škodlivé. Tá druhá je viac nenápadná, o to zradnejšia. Ten, kto praktizuje mágiu sa vždy zaoberá tým, ako ľuďom uškodiť - prostredníctvom jinnov. Niekedy robí veci, ktoré im škodia slovami, inokedy skutkami. Niekedy to robí tak, že to pôsobí ako ilúzia až do takej miery, že si ľudia okolo myslia, že sa snaží ľuďom pomôcť - takto sa javili faraónovi jeho čarodejníci:

Povedal: „Vrhnite“. Keď ale vrhli /svoje palice/, očarili oči ľudí a nahnali im strach a predviedli kúzlo obrovské. (Korán, 7:116)

Boh nás v Koráne informuje o tom, že ľudia sa učili mágiu aj keď to mali zakázané a aj keď vedeli, že to, čo za to získajú je len dočasné a zapredajú tak svoje duše jinnom:

..A učia sa to, čo im uškodí a neprospeje. A vedeli, že, kto si to kúpi, ten nebude mať v živote poslednom podiel. A veru je zlé, za čo zapredali svoje duše. Keby to len vedeli. (Korán, 2:102)

Boh nám hovorí, aby sme sa vystríhali od čarodejníctva a mágie a dáva nám v Koráne súru 113 ako modlitbu na ochranu pred nimi:

Povedz: Dávam sa pod ochranu Pána úsvitu, Pred zlom toho, čo stvoril, A pred zlom šíriacim sa za noci, A pred zlom tých, ktoré fúkajú do uzlov /tých, ktorí sa zaoberajú mágiou/, A pred zlom závistníka, keď by závidel. (Korán, 113:1-5)

3. Zabitie duše, ktorú nám Boh zakázal zabiť #

Zabitie duše, ktorú nám Jediný Boh zakázal zabiť. Toto je vážny zločin, o ktorom Allah hovorí:

Kto by zabil veriaceho úmyselne, toho odplatou bude peklo, v ktorom ostane naveky a Boh na neho zošle svoj hnev, prekľaje ho a pripraví preňho trápenie obrovské. (Korán, 4:93)

Zabitie nevinnej duše alebo vražda patrí k najväčším hriechom v islame. Ten, kto vraždí (zabíja nevinných) je považovaný za človeka, ktorý skončí za tento čin v pekle. Viac o tejto téme nájdete tu: https://muslimovia.sk/o-islame/co-robime/zakonodarstvo-islamu/trestne-pravo/vrazda-a-zabitie-v-islame/

4. Konzumácia majetku sirôt #

Za sirotu je považovaný ten, komu zomrel otec dokiaľ on/ona nedosiahol pubertu. Je potrebné, aby sme sa k sirotám správali láskavo, chránili ich majetok, dobre s ním nakladali (aby neklesal - ak je to možné, dokiaľ sirota nedospeje a neprevezme ho). Ten, kto spotrebúva majetok siroty pre seba (ak je bohatý, má vlastné financie ale spotrebuváva majetok siroty pre vlastné ciele), koná podľa islamu hriech:

Dávajte sirotám ich majetky a nezamieňajte dobré za zlé a neoberajte ich o ich majetky a nepripájajte ich k svojim majetkom, pretože je to hriech veľký. (Korán, 4:2)

A skúške podrobte siroty, až kým nedosiahnu vek spôsobilý na uzavretie manželstva. Ak by ste mali pocit, že sú už rozumné, tak im odovzdajte ich majetky. A neoberajte ich o ne rozhadzovaním a rýchlym míňaním predtým, než vyrastú. A kto by bol bohatý, nech sa uskromní a kto by bol chudobný, nech z nich je podľa dobrej zvyklosti. Keď by ste im odovzdali ich majetky, treba to dosvedčiť. A Boh postačí ako účtovateľ. (Korán, 4:6)

Tí, ktorí neprávom oberajú siroty o ich majetky krivdou, tí akoby jedli oheň, ktorý privádzajú do svojho brucha. A budú horieť v planúcom ohni. (Korán, 4:10)

5. Konzumácia ribá (úrokov) #

Konzumácia ribá (úrokov) je veľký hriech, ktorému sa je potrebné sa snažiť vyhnúť. Boh nám zakázal obchodovať s ribá (úrokmi):

Boh však predaj povolil, ale ribá zakázal. (Korán, 2:275)

Čokoľvek by ste dali v podobe pôžičky založenej na ribá, aby to rástlo z majetkov ľudí, to u Boha rásť nebude. Čokoľvek by ste dali v podobe zakátu, sledujúc tým Božiu tvár, budete to vy i každý, kto tak koná, komu sa násobok toho, čo dal, dostane. (Korán, 30:39)

Boh však predaj povolil, ale ribá zakázal. Ten, komu sa dostalo poučenie od jeho Pána a skoncoval s tým, tomu ostane, čo mal a rozhodnutie vo veci jeho Bohu náleží. Avšak, kto by sa k tomu vrátil, ten bude obyvateľom ohňa, bude v ňom naveky. Boh postupne zmenší, čo pochádza z ribá a zúročí milodary. A Boh nemá rád toho, kto odmieta vieru a kto je hriešnikom. (Korán, 2:275-276)

Vy, ktorí ste uverili, bojte sa Boha a zrieknite sa pozostatkov ribá, ktoré ostali, ak ste veriaci. (Korán, 2:278)

Druhy ribá (úrokov, zúročení):

  • Riba fadl: predaj niečoho za viac niečoho rovnakého druhu alebo komodity (napr. predaj jedného vreca pšenice za dva vrecia pšenice;)

  • Riba an-nasiah: predaj niečoho za niečo väčšej hodnoty zúročené v inom čase (napr. bankové pôžičky ako predaj 100.000 Eur výmenou za splátky v hodnote 130.000 Eur behom 10 rokov)

Je zakázané pre muslima poskytovať niekomu inému pôžičku s ribá. Je to považované za jeden z najťažších hriechov v islame. Je dovolené požičať inému človekovi pôžičku bez ribá - bez úroku. Požičiavať peniaze alebo komodity s ribá /s úrokom/ a zarábať takýmto spôsobom, je v islame zakázané.

Táto téma je čiastočne popísaná i tu: https://muslimovia.sk/o-islame/co-robime/zakonodarstvo-islamu/obcianske-pravo/investovanie-podnikanie/

6. Útek z bojiska #

Ak by došlo k boju, kedy by neveriaci zaútočili na muslimov, tak ten, kto utečie z bojiska a opustí svojich bratov v deň bitky, ten skončí v pekle ako zradca:

Kto by pred nimi v ten deň začal prchať s iným cieľom než zmeniť pozície v boji, alebo pridať sa k inej skupine, ten bude sprevádzaný silným hnevom Bohom určeným a jeho útočiskom bude peklo. A je to veru koniec zlý. (Korán, 8:16)

7. Osočovanie cudných, nevinných žien #

Ten, kto osočuje cudné ženy, čo znamená to, že ich klamlivo obviní zo ziny (smilstva alebo cudzoložstva), ten môže za tento skutok získať okrem 80 rán bičom a zároveň sa vystavuje trestu pekla v živote nasledujúcom:

Tí, ktorí krivo obviňujú z mimomanželského pohlavného styku počestné, nič si nevšímajúce veriace ženy, tí budú prekliati v živote najnižšom a v živote poslednom a dostane sa im trápenie obrovské (Korán, 24:23)

Celkovo pod tento typ hriechu patrí klamstvo ako také. O klamstve si môžete prečítať viac tu: https://muslimovia.sk/o-islame/co-robime/cnosti-a-ich-opak-neresti/pravdovravnost-vs-klamstvo/. O osočovaní tu: https://muslimovia.sk/o-islame/co-robime/cnosti-a-ich-opak-neresti/ohovaranie-ako-nerest/