Hypotéka, spotrebný úver a islam

Hypotéka, spotrebný úver a islam

Konzumácia ribá (úrokov) je veľký hriech, ktorému sa je potrebné sa snažiť vyhnúť. Boh nám zakázal obchodovať s ribá (úrokmi):

Boh však predaj povolil, ale ribá zakázal. (Korán, 2:275)

Čokoľvek by ste dali v podobe pôžičky založenej na ribá, aby to rástlo z majetkov ľudí, to u Boha rásť nebude. Čokoľvek by ste dali v podobe zakátu, sledujúc tým Božiu tvár, budete to vy i každý, kto tak koná, komu sa násobok toho, čo dal, dostane. (Korán, 30:39)

Boh však predaj povolil, ale ribá zakázal. Ten, komu sa dostalo poučenie od jeho Pána a skoncoval s tým, tomu ostane, čo mal a rozhodnutie vo veci jeho Bohu náleží. Avšak, kto by sa k tomu vrátil, ten bude obyvateľom ohňa, bude v ňom naveky. Boh postupne zmenší, čo pochádza z ribá a zúročí milodary. A Boh nemá rád toho, kto odmieta vieru a kto je hriešnikom. (Korán, 2:275-276)

Vy, ktorí ste uverili, bojte sa Boha a zrieknite sa pozostatkov ribá, ktoré ostali, ak ste veriaci. (Korán, 2:278)

Druhy ribá (úrokov, zúročení):

Riba fadl: predaj niečoho za viac niečoho rovnakého druhu alebo komodity (napr. predaj jedného vreca pšenice za dva vrecia pšenice;)

Riba an-nasiah: predaj niečoho za niečo väčšej hodnoty zúročené v inom čase (napr. bankové pôžičky ako predaj 100.000 Eur výmenou za splátky v hodnote 130.000 Eur behom 10 rokov)

Je zakázané pre muslima poskytovať niekomu inému pôžičku s ribá. Je to považované za jeden z najťažších hriechov v islame. Je dovolené požičať inému človekovi pôžičku bez ribá - bez úroku. Požičiavať peniaze alebo komodity s ribá /s úrokom/ a zarábať takýmto spôsobom, je v islame zakázané.

Táto téma je čiastočne popísaná i tu: https://muslimovia.sk/o-islame/co-robime/zakonodarstvo-islamu/obcianske-pravo/investovanie-podnikanie/