Migrácia a sýrski utečenci, 2023

Migrácia a sýrski utečenci, 2023

Počas októbra 2023 čelilo Slovensko väčšiemu príchodu utečencov zo Sýrie. Šlo o rôzne skupiny - o rodiny s deťmi, ale i o skupiny mužov, ktorí cestujú za prácou, alebo kvôli tomu, že ich obydlia boli zničené pri zemetrasení či vojne a oni sa tu pokúšajú začať odznova. Migranti mierili hlavne do Rakúska, Nemecka, kde buď majú známych a rodiny, alebo si tam chcú nájsť prácu a neskôr už legálne priviesť svoje rodiny (bez neistoty z nelegálneho cestovania).

Situácia bola s chladným počasím kritická. Maličké dieťa, ktoré spalo s rodinou v Bratislave vonku na ulici, bolo na v 09.10.2023 prevezené v bezvedomí, kvôli ťažkému podchladeniu, do nemocnice. Zachránili ho vo veľmi ťažkom stave v poslednej chvíli. Mnohé deti sú od chladu a nočného podchladenia boli choré.

Migrantom sa dalo pomôcť najviac dobrovoľníckou prácou priamo na mieste. Druhou možnosťou bola pomoc hmotná (zakúpenie, donos alebo poslanie konkrétnych vecí, či financií).

Ako sme spolu s Vami pomáhali #

1. Nové Zámky, Komárňanská cesta #

Na mieste pomáhalo mnoho dobrovoľníkov. Veľká vďaka patrí od nás tým, s ktorými sme boli v kontakte: Petre Kováč, Dominike ale i všetkým, ktorí sa do pomoci akokoľvek zapojili (veľmi aktívni boli dobrovoľníci z civilnej ochrany - dvaja muži a jedna žena). I z Vašich darov sa podarilo zabezpečiť stravu pre 200 utečencov, ktorí čakali na registráciu pred miestnou cudzineckou políciou. Ďalej sa nakupovali a darovali pršiplášte (počas dní kedy pršalo). Do pomoci sa zapojila i nemecká charita, ktorá darovala približne 300 diek, ktoré sa rozdali behom pár dní.

2. Bratislava Námestie 1. mája č.1 #

Na mieste pôsobila priamo naša dobrovoľníčka Ester Ševčíková. Okrem nej pomáhali v teréne i ďalšie 4 sestry (Sára, Lucia, Vanesa..) a 2 bratia (Zubair..) ale i ďalšie menšie skupinky.

Na mieste sa rozdával horúci čaj, potraviny a nutné potreby. Ďakujeme za financie od Vás, ktoré nám umožnili zakúpiť:

  • 2 potravinárske veľké 3l termosky (na prenos čaju v teréne) (80 Eur)
  • 25 Eur rýchlovarná kanvica (na varenie vody na čaj)
  • 115 Eur ponožky a spodné prádlo, spodné legíny
  • 50 Eur na jedlo
  • 25 Eur rýchlovarná kanvica (na varenie vody na čaj)
  • 65 Eur potraviny

3. Ľubochňa, Školská ulica 166/20 #

Utečencov tam prichýlil na prespanie stacionár katolíckej charity: Školská ulica 166/20, 034 91 Ľubochňa. Naša dobrovoľníčka Ester tam pár dní pomáhala v teréne, neskôr sa premiestnila do Bratislavy, kde pokračovala v dobrovoľníckej činnosti.